Header Image

Alice Lilja ♥

25 årig tvåbarnsmamma med en förkärlek till inredning, fotografering, blommor och bubbel ?

Plus och minus hos bloggar enligt mig

Publicerad,

+ Jag älskar när man lagt ner tid på designen/headern! Man ska få en inblick om vad bloggen handlar om via headern. ?

– Mobilbilder endast. Det är sååå himla tråkigt att läsa en blogg som alltid har mobilbilder med dålig kvalité. ? Ibland, självklart! Men varje inlägg, nej! 

+ Smileys! Enligt mig blir det betydligt mycket roligare att läsa en blogg när det finns smileys i inläggen. ?

– Korta inlägg jämt. Det är så himla tråkigt, när varje inlägg innehåller en eller två bilder plus några få meningar med text. Hellre färre inlägg med mer text och bilder! ?

+ När man lägger ner tid på bilderna. Ljusa, vackra och färgrika bilder! ? Allting blir så mycket roligare när det är fina bilder. ?

– Samma saker hela tiden. Det är också tråkigt när det blir för mycket av samma, variation är roligast! ?

+ Ett tydligt genomgående ämne tycker jag är viktigt på en blogg. ? Tex föräldrarblogg, hästblogg, sminkblogg osv. Det är så mycket lättare att fastna för en blogg när den har ett tema som intresserar en! ?

– Bloggar som uppdaterar en gång var tredje dag. Behöver jag ens säga mer? Varför har du en blogg? ?

+ Bloggare som tar sig tid att svara på kommentarer! Det tycker jag är viktigt och så roligt. ? Kommenterar man en blogg vill man ju ha ett svar. ?

– När man härmar/kopierar inlägg. Så sjukt tråkigt, kom på nått eget eller sluta. ?

Vad tycker ni? Vad gillar samt ogillar ni hos bloggar? Tell me! ??



14 Kommentarer

  1. Bra inlägg 🙂 och jag håller helt med dig om det du skriver, =)
    så roligt att du bytt portal nu 🙂

  2. jag håller med dig om dom flesta punkter! 😀

    sv; det var väldigt många bra produkter med i augustiboxen! jag är mer än nöjd! 😀

  3. Jag håller med dig och att lägga smileys i inlägg har jag faktiskt inte tänkt på! 😀 Kram

  4. Här blir det mycket mobilbilder nu när kameran är på lagning 🙁

  5. Tycker också att det är roligare att läsa en bild med variation och som inte bara har mobilbilder!!

  6. Jag håller med dig om en del av punkterna 🙂

  7. Jag tycker en viktig sak är att om man kommenterar att man får en kommentar tillbaka i sin blogg, av någon som läst inlägget. Avskyr när man kommenterat hos någon så får man ett: SV: balbala.

    Raderar såna inlägg och besöker inte bloggen igen, tycker sånt är skitdrygt verkligen. Sen liksom tror folk verkligen att man kommer godkänna en kommentar med bara svar? Hur kul är det? Nä, sånt tar jag bort direkt. Sen tycker jag det är jobbigt med bloggar som skriver rena noveller och aldrig har en enda bild. Visst ibland behöver man inte ha bilder, jag mår tex dåligt just nu orkar knappt plocka upp kameran. Men man kan ju ta någon gammal.

  8. Åh vad roligt detta va att läsa. Älskar att höra vad andra tycker om och inte gillar. Hoppas att min blogg har mer + än -.

  9. Kul att läsa 🙂 Håller med dig i många punkter!

  10. Såååå härligt och roligt inlägg! Håller verkligen med dig! Kram

  11. Haha fan min blogg går på minus :'( får köpa en kamera då

  12. Jag tycker det är jätteroligt med bilder, det är ju oftast dem man bläddrar igenom och är bilden intressant så läser man 😀

  13. håller med dig på dom flesta punkterna 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *